[ Strona główna ]

RACJE

Kwartalnik humanistyczny

PO NAMYŚLE

Miesięcznik w kwartalniku


Styczeń 2020

POSTSEKULARYZM

Andrzej Dominiczak w rozmowie ze Stanisławem Obirkiem

Czy postsekularyzm może się okazać odpowiedzią na rosnącą polaryzację społeczną, zauważalną na całym świecie? Czy możliwa jest przyjazna koegzystencja i zaniechanie wzajemnego wartośiowania przez ludzi religinych i niereligijnych? Czy wreszcie takie przyjazne podejście byłoby właściwe w Polsce - kraju, w którym ludzie kościoła wprost wspierają parafaszystowskie bojówki tak zwanych kibolli, choc oni sami nie uważają się za katolików, lecz za "katoli"?!

Przed obejrzeniem i wysłuchaniem rozmowy zachęcamy do przeczytania artykułu prof. Obirka pt. "Postsekulryazm jako alternatywa dla sekulraruzmu." Tekst ten był inspiracją i i punktem wyjścia do poniższej rozmowy.

[ Przeczytaj artykuł ]Grudzień 2019

Joanna Hańderek

PIS NA WOJNIE: Z SĄDAMI, Z EUROPĄ, Z NAMI ... I Z WAMI


13 grudnia 1981 roku został wprowadzony stan wojenny. Niby wszyscy wiemy dlaczego i co oznaczało to dla obywateli i obywatelek; niby wszyscy pamiętamy lub uczyliśmy się o tym wydarzeniu w szkole. Jak jednak pokazały ostatnie lata, nie odrobiliśmy lekcji historii jak należy, nie szanujemy naszej obywatelskich wolności, nie szanujemy państwa i prawa, jakie udało nam się wypracować po przewrocie w 1989 roku. Wybór do sejmu partii, która regularnie łamie konstytucję, a teraz będzie łamać sędziowskie kręgosłupy, pokazuje, jak mało cenimy sobie to, co udało nam się osiągnąć w demokratycznym kraju.


[ Przeczytaj cały artykuł ]


Listopad 2019

Joanna Hańderek

POLKA STULECIA


Już wiemy, kim była kobieta tak ważna dla Polski w XX wieku. Konfederacja Kobiet RP to organizacja zrzeszająca Polki o jasno określonym światopoglądzie, wysoko wartościującym rolę społeczną kobiety jako matki i żony, promująca wizję kobiecości „zgodnej z naturą”. Walka o życie (oczywiście poczęte) i walka o rodzinę (oczywiście tylko „normalną”) stanowi główny cel Konfederacji Kobiet RP. Członkinie konfederacji w plebiscycie, jaki między sobą zorganizowały, wybrały świętą siostrę Faustynę. Zaraz za nią uplasowała się Inka, a po niej, na miejscu trzecim, znalazła się Wanda Półtawska. W pierwszej dziesiątce kobiet umieszczonych w rankingu najważniejszych Polek - Polek stulecia - znalazły się jeszcze: Urszula Ledóchowska, Stanisława Leszczyńska, Wiktoria Ulma, Anna Walentynowicz, Agata Mróz, Danuta Szyksznian, Marianna Popiełuszko. Oprócz zakonnic i Inki, pozostałe kobiety, niezależnie od ich dokonań i działalności opisane były w pierwszym zdaniu „żona, matka…”


[ Przeczytaj cały artykuł ]


Październik 2019

Joanna Hańderek

I PO WYBORACH ...

CZYLI LEWICOWY "THINK TANK"


I po wyborach. Opadły emocje. Sztaby wyborcze ochłonęły. Do sejmu weszła lewica. Trzecia droga w polityce. Teraz w mediach pojawia się pytanie: kiedy ta nowa koalicja się rozpadnie? Drodzy Państwo nie czekajmy, aż się rozpadnie, róbmy swoje.


[ Przeczytaj cały artykuł ]

Wojciech Krysztofiak

CO POKAZUJĄ WYBORY PARLAMENTARNE Z 2019 ROKU?Komentatorzy wyborów parlamentarnych w Polsce w 2019 roku pieją z zachwytu nad frekwencją wyborczą, obwieszczając narodziny społeczeństwa obywatelskiego w naszym kraju. Niestety analiza matematyczna wyników pokazuje zgoła coś przeciwnego – pojawienie się zjawiska potężnej, brunatnej fali.


[ Przeczytaj cały artykuł ]


Wrzesień 2019

Joanna Hańderek

POLITYKA JAKO NAMYSŁ, DEBATA I WAŻENIE RACJI

Dlaczego kandyduję - list do świeckich humanistów


Na co dzień zajmuję się filozofią, krytycznym myśleniem i badaniem kultury współczesnej, a w jej ramach przede wszystkim kultury wykluczenia, stosunków międzyludzkich i stosunku ludzi do innych zwierząt. Problemy te mają ciekawy wymiar teoretyczny, ale równie ważny lub wręcz ważniejszy jest ich wymiar praktyczny – codzienne cierpienie milionów ludzi i zwierząt poddanych dyskryminacji lub okrutnemu traktowaniu. Do czegoś to zobowiązuje, trzeba się zaangażować. Pozwólcie pomarzyć...


[ Przeczytaj cały list ]


Sierpień 2019

Andrzej Dominiczak

BISKUP NA ODWYK


Nie milknie Marek Jędraszewski (dalej Marek J. lub biskup). Mimo krytyki, a nawet potępienia, jakie płynie z kręgów ludzi światłych, a może właśnie pokrzepiony tą krytyką, biskup wciąż nawołuje do Bożej nienawiści wobec wszystkich, którzy działają mu na nerwy. Najpierw ogłosił publicznie, że jego, twoją i moją duszą, sercem i umysłem chce zawładnąć “tęczowa zaraza” - plaga, której istnienia nie potwierdzają źródła medyczne – po czym zaatakował edukatorów seksulanych i - jakby inaczej - "niebezpieczne ideologie gender i LGBT". "Musimy – grzmiał podczas mszy z okazji tzw. wniebowzięcia NMP - widzieć sprzeciw młodych ludzi, którzy nie chcą się zgodzić na seksedukację w duchu tych zbrodniczych ideologii, chcących zniszczyć niewinność nawet małych, przedszkolnych dzieci”.


[ Przeczytaj artykuł ]


Racje - strona główna
Strona "Sapere Aude"
Symptoma