[ Strona główna ]

RACJE

PO NAMYŚLE


Styczeń 2022

John Elder

Zwolennikom teorii spiskowych brakuje umiejętności krytycznego myślenia


Im bardziej ludzie wierzą w teorie spiskowe, tym gorzej wypadają w testach krytycznego myślenia - potwierdziły wyniki nowego badania. Nie oznacza to, że zwolennicy teorii spiskowych są pozbawieni inteligencji, ale raczej, że brakuje im umiejętności obiektywnej analizy i oceny sytuacji.

[ Przeczytaj cały artykuł ]


LISTOPAD 2020

Joanna Hańderek

EGOISTO, TWOJ ODDECH ZABIJA!


Poznajcie mój aktywistyczny ranking hejtu od 0 do 10 punktów: hejt wobec feminizmu - 5 punktów (w porywach do 6); wobec ateizmu - 6 punktów; wobec ekologii - 6 do 7 punktów; osób LGBT - 7 do 8; wegan - 9 do 10, a wobec krytyków zabobonu - 10 puktów!

Spróbujcie Państwo napisać lub powiedzieć coś niepochlebnego o antyszczepionkowcach lub antycovidowcach i zabobonnych praktykach tych grup. Od razu zaleje was fala hejtu.

[ Przeczytaj cały artykuł ]


LISTOPAD 2020

Joanna Hańderek

KOBIETY, KOŚCIÓŁ, PRZEMOC


Ciało człowieka nie jest ciałem. To raczej fetysz, sfera symboliczna, to przestrzeń kształtowania się polityki i całej gry społecznej. Nie bez przyczyny artyści szukali doskonałych proporcji, nie bez racji humanistyczny ideał człowieczeństwa widzimy w człowieku witruwiańskim Leonarda. Ciało jest swoistego rodzaju idolem wskazującym na to, kim jesteśmy i jacy jesteśmy, umieszczającym nas w relacjach i hierarchiach społecznych. Ciało zostało zideologizowane tak jak płeć, zostało sformatowane przez religijne mity i uprzedzenia. W ten sposób człowiek stał się konstruktem, przedmiotem zawłaszczonym przez Kościół i jego religijne uprzedzenia, widoczne w micie dziewictwa, czystości czy w kulcie macierzyństwa.

[ Przeczytaj cały artykuł ]


Lipiec 2020

Joanna Hańderek

PRZEMOC DOMOWA, SPRAWA NARODOWA


Przenoc domowa w Polsce to jeszcze jedna sprawa narodowa: nasza, powszechna i święta, bo uświęcona tradycją. Wiadomo, „jak się baby nie bije, to jej wątroba gnije”; „jak bije, znaczy, że kocha”, a co! Chłop swoje prawa ma. „Nie ważne jaki jest, ważne, że jest” – to inna mądrość życiowa tej samej kategorii. „Może pić, może bić, ale musi być”. Stara panna to hańba. Nikt jej nie chciał biedaczki! Jak się sąsiadom pokazać? W duchu tej logiki „ona jest sama sobie winna”, „jakby po nocy nie latała, to by nic się nie stało”; „świeciła cyckami i prowokowała”.

[ Przeczytaj cały artykuł ]


LIPIEC 2020

Andrzej Dominiczak

ONI WOLĄ ŚMIERĆ (SWOJĄ WŁASNĄ, SWOICH DZIECI, NASZĄ I WASZĄ) NIŻ PRZEGRANĄ PIS

Naprawdę, bez przesady, mam tylko nadzieję, że nie wszyscy


Może mam pecha? Może pisowcy, z którymi mam do czynienia, to kuriozalni dziwacy i osobliwość nawet w swojej własnej sekcie?! Chciałbym, żeby tak było, ale fakt, że pomimo wszystkich skandali i przestępstw poparcie dla PiS niemal nie spada, a chwilami nawet rośnie, wskazuje raczej, że mam do czynienia z pisowskim mainstreamem.

[ Przeczytaj cały artykuł ]


Czerwiec 2020

Joanna Hańderek

Dlaczego nie Duda?


PiS od lat prowadzi kampanię nienawiści. Zarówno podczas wyborów jak, i między wyborami, zamiast poważnego namysłu i debaty nad rozwiązaniami ważnych problemów życia społecznego i politycznego. Na celowniku znaleźli się uchodźcy, kobiety, ekolodzy, Europejczycy i ludzie ze środowisk LGBT. W obecnej kampanii z jednej strony mamy do czynienia z eskalacją tych tendencji, z drugiej zaś Andrzej Duda dodaje do tej nienawiści coś więcej: histerię!

[ Przeczytaj cały artykuł ]


KWIECIEŃ 2020

Joanna Hańderek

Dawno, dawno temu ...i dziś

Średniowiecze bez zmian


Dawno, dawno temu wyspy szaleńców pełne były cierpiących na dżumę, trąd lub inne choroby. Ludzie ci byli odrzuceni i pozostawieni samym sobie. Człowiek średniowiecza wiedział, że nie poradzi sobie z zarazą, dlatego chorego izolował, wykluczał z ram swojego świata.

[ Przeczytaj cały artykuł ]


MARZEC 2020

Harald Welzer

JAK PODŁOŚĆ STAJE SIĘ NORMLANOŚCIĄ

Wielkie zmiany, które uchodzą naszej uwadze


Eksperyment myślowy: Wyobraźmy sobie, że jesteśmy w Niemczech w marcu 1933 roku, kilka tygodni przed przejęciem władzy przez narodowych socjalistów. Żydowscy obywatele tego kraju są wypędzani z mieszkań i domów, z fabryk, kancelarii adwokackich, gabinetów lekarskich, szkół i uniwersytetów. Ustawiani są w rzędy i prowadzeni na dworce kolejowe, skąd - upchani jak bydło w wagonach towarowych - wywożeni są na wschód do obozów zagłady. Ich dobra idą na licytację, ich biura, sklepy i firmy przechodzą w ręce prawdziwych Niemców. Po kilku tygodniach nie zostaje po nich żaden ślad. Czy w 1933 roku taki scenariusz byłby możliwy?


[ Przeczytaj cały artykuł ]


LUTY 2020

Andrzej Dominiczak

UR-FASZYZM PO POLSKU - W GMINACH NA WSCHODZIE KRAJU


Już jedna trzecia Polaków żyje w tak zwanych strefach wolnych od idelogii LGBT. Piszę “tak zwanych”, bo idelogia LGBT nie istnieje, więc wszyscy jesteśmy od niej wolni, jednak tylko niektórzy ogłaszają to publicznie. Dlaczego? Dlatego, że mają akurat tyle rozumu, zeby “rozkminić”, że jednak nie mogą zadekretować, iż ich gmina jest wolna od “pedałów”, co tak naprawdę chieliby ogłosić i wcielić w życie. Oj, jak bardzo by chcieli!


[ Przeczytaj cały artykuł ]


Styczeń 2020

POSTSEKULARYZM

Andrzej Dominiczak w rozmowie ze Stanisławem Obirkiem

Czy postsekularyzm może się okazać odpowiedzią na rosnącą polaryzację społeczną, zauważalną na całym świecie? Czy możliwa jest przyjazna koegzystencja i zaniechanie wzajemnego wartośiowania przez ludzi religinych i niereligijnych? Czy wreszcie takie przyjazne podejście byłoby właściwe w Polsce - kraju, w którym ludzie kościoła wprost wspierają parafaszystowskie bojówki tak zwanych kibolli, choc oni sami nie uważają się za katolików, lecz za "katoli"?!

Przed obejrzeniem i wysłuchaniem rozmowy zachęcamy do przeczytania artykułu prof. Obirka pt. "Postsekulryazm jako alternatywa dla sekulraruzmu." Tekst ten był inspiracją i i punktem wyjścia do poniższej rozmowy.

[ Przeczytaj artykuł ]Grudzień 2019

Joanna Hańderek

PIS NA WOJNIE: Z SĄDAMI, Z EUROPĄ, Z NAMI ... I Z WAMI


13 grudnia 1981 roku został wprowadzony stan wojenny. Niby wszyscy wiemy dlaczego i co oznaczało to dla obywateli i obywatelek; niby wszyscy pamiętamy lub uczyliśmy się o tym wydarzeniu w szkole. Jak jednak pokazały ostatnie lata, nie odrobiliśmy lekcji historii jak należy, nie szanujemy naszej obywatelskich wolności, nie szanujemy państwa i prawa, jakie udało nam się wypracować po przewrocie w 1989 roku. Wybór do sejmu partii, która regularnie łamie konstytucję, a teraz będzie łamać sędziowskie kręgosłupy, pokazuje, jak mało cenimy sobie to, co udało nam się osiągnąć w demokratycznym kraju.


[ Przeczytaj cały artykuł ]


Listopad 2019

Joanna Hańderek

POLKA STULECIA


Już wiemy, kim była kobieta tak ważna dla Polski w XX wieku. Konfederacja Kobiet RP to organizacja zrzeszająca Polki o jasno określonym światopoglądzie, wysoko wartościującym rolę społeczną kobiety jako matki i żony, promująca wizję kobiecości „zgodnej z naturą”. Walka o życie (oczywiście poczęte) i walka o rodzinę (oczywiście tylko „normalną”) stanowi główny cel Konfederacji Kobiet RP. Członkinie konfederacji w plebiscycie, jaki między sobą zorganizowały, wybrały świętą siostrę Faustynę. Zaraz za nią uplasowała się Inka, a po niej, na miejscu trzecim, znalazła się Wanda Półtawska. W pierwszej dziesiątce kobiet umieszczonych w rankingu najważniejszych Polek - Polek stulecia - znalazły się jeszcze: Urszula Ledóchowska, Stanisława Leszczyńska, Wiktoria Ulma, Anna Walentynowicz, Agata Mróz, Danuta Szyksznian, Marianna Popiełuszko. Oprócz zakonnic i Inki, pozostałe kobiety, niezależnie od ich dokonań i działalności opisane były w pierwszym zdaniu „żona, matka…”


[ Przeczytaj cały artykuł ]


Październik 2019

Joanna Hańderek

I PO WYBORACH ...

CZYLI LEWICOWY "THINK TANK"


I po wyborach. Opadły emocje. Sztaby wyborcze ochłonęły. Do sejmu weszła lewica. Trzecia droga w polityce. Teraz w mediach pojawia się pytanie: kiedy ta nowa koalicja się rozpadnie? Drodzy Państwo nie czekajmy, aż się rozpadnie, róbmy swoje.


[ Przeczytaj cały artykuł ]

Wojciech Krysztofiak

CO POKAZUJĄ WYBORY PARLAMENTARNE Z 2019 ROKU?Komentatorzy wyborów parlamentarnych w Polsce w 2019 roku pieją z zachwytu nad frekwencją wyborczą, obwieszczając narodziny społeczeństwa obywatelskiego w naszym kraju. Niestety analiza matematyczna wyników pokazuje zgoła coś przeciwnego – pojawienie się zjawiska potężnej, brunatnej fali.


[ Przeczytaj cały artykuł ]


Wrzesień 2019

Joanna Hańderek

POLITYKA JAKO NAMYSŁ, DEBATA I WAŻENIE RACJI

Dlaczego kandyduję - list do świeckich humanistów


Na co dzień zajmuję się filozofią, krytycznym myśleniem i badaniem kultury współczesnej, a w jej ramach przede wszystkim kultury wykluczenia, stosunków międzyludzkich i stosunku ludzi do innych zwierząt. Problemy te mają ciekawy wymiar teoretyczny, ale równie ważny lub wręcz ważniejszy jest ich wymiar praktyczny – codzienne cierpienie milionów ludzi i zwierząt poddanych dyskryminacji lub okrutnemu traktowaniu. Do czegoś to zobowiązuje, trzeba się zaangażować. Pozwólcie pomarzyć...


[ Przeczytaj cały list ]


Sierpień 2019

Andrzej Dominiczak

BISKUP NA ODWYK


Nie milknie Marek Jędraszewski (dalej Marek J. lub biskup). Mimo krytyki, a nawet potępienia, jakie płynie z kręgów ludzi światłych, a może właśnie pokrzepiony tą krytyką, biskup wciąż nawołuje do Bożej nienawiści wobec wszystkich, którzy działają mu na nerwy. Najpierw ogłosił publicznie, że jego, twoją i moją duszą, sercem i umysłem chce zawładnąć “tęczowa zaraza” - plaga, której istnienia nie potwierdzają źródła medyczne – po czym zaatakował edukatorów seksulanych i - jakby inaczej - "niebezpieczne ideologie gender i LGBT". "Musimy – grzmiał podczas mszy z okazji tzw. wniebowzięcia NMP - widzieć sprzeciw młodych ludzi, którzy nie chcą się zgodzić na seksedukację w duchu tych zbrodniczych ideologii, chcących zniszczyć niewinność nawet małych, przedszkolnych dzieci”.


[ Przeczytaj artykuł ]


Racje - strona główna
Strona "Sapere Aude"
Symptoma