RACJE

Kwartalnik humanistyczny

Tygodnik w kwartalniku

[ Strona główna ]Andrzej Dominiczak

NIE MÓWCIE IM O WOLNOŚCI


Sławomir Neumann, jeden z liderów Platformy Obywatelskiej zapowiada, że demokratyczna opozycja będzie walczyć o głosy zwolenników PiS: "będziemy ich przekonywać, że nie zabierzemy im żadnej socjalnej pomocy, ale damy więcej wolności. Czyli w sumie zyskają".

To błąd, to gruby błąd! Oni nienawidzą wolności i pogardzają ludźmi, którzy wolność cenią i głoszą; dla nich to fanaberia „miastowych”. Wyborcy PiS kochają władzę i porządek, a jeszcze bardziej „robienie porządku” z tymi, co chcą decydować o własnym życiu: żeby baba z chłopem, a nie chłop z chłopem wbrew naturze, żeby w niedzielę do kościoła, a nie wylegiwać się do południa i w ogóle, żeby „nikt nie podskoczył Kaczyńskiemu” (cytuję wyborcę PiS). A jeśli podskoczy, to policja ma być brutalna i nikomu nic do tego. Rzecznik morda w kubeł! Tak myślą, czy raczej czują, wyborcy PiS, może nie wszyscy, ale niemal wszyscy, z którymi mam – a mam – do czynienia we wsiach i miasteczkach.

Wyniki badania CBOS z 2013 roku wykazały między innymi, że tylko 3 proc. Polaków ceni sobie wolność głoszenia własnych poglądów a 0.2 proc. (słownie: dwie dziesiąte procenta) możliwość udziału w demokratycznym życiu społeczno-politycznym. Badaniem objęto grupę reprezentatywną dla całej populacji, nie dla wyborców PiS, zwolenników rządów autorytarnych. W tym środowisku wyniki byłyby z pewnością gorsze. Coś takiego jak głoszenie własnych poglądów jest w tej grupie niezrozumiałym dziwactwem. Już samo posiadanie poglądów jest podejrzane. Po co? Przecież pan premier wie najlepiej, co robić.

Powie ktoś, że od badania minęło kilka lat i jego wyniki mogą być nieaktualne. Też tak myślę, z tym że dzisiaj, gdy lud się gniewa, zwolenników głoszenia własnych poglądów jest z pewnością mniej. Jeśli chcecie pozyskać wyborców PiS, mówicie im, z kim i jak zrobicie porządek, to znaczy komu i czego zabronicie, a jak się nie posłucha, to jak go (lub ją) poniżycie i ukarzecie – oby surowo! A jeśli ta koncepcja porządku budzi Waszą (tak jak moją) niechęć lub odrazę, zrezygnujcie z walki o te 2o procent najbardziej autorytarnych Polaków. Do pozyskana jest jeszcze parę milionów spośród 80 proc., które na PiS nie głosują.


Racje - strona główna
Strona "Sapere Aude"