[ Strona główna ]

RACJE

NA WAKACJE :)

Chris Orlet

OSIEMDZIESIĄT LAT I WYSTARCZY


[ Zamów książkę na stronie wydawnictwa ]


Jedną z naprawdę wspaniałych rzeczy w życiu człowieka jest fakt, że nie trwa ono zbyt długo; zwykle mniej niż osiemdziesiąt lat. Spójrzmy prawdzie w oczy: osiemdziesiąt lat powinno wystarczyć każdemu z nas!

Osiemdziesiąt lat to wystarczająco dużo, aby przeczytać wszystkie wspaniałe książki, które powinieneś przeczytać, ale do osiemdziesiątki nie przeczytałeś. Sam niedługo skończę sześćdziesiąt lat. Jeśli do tej pory nie przeczytałem “Wojny i pokoju” - a nie mam nawet egzemplarza - to jest całkiem jasne, że nigdy nie przeczytam. Trzydzieści lat temu przeczytałem Annę Kareninę, ale nie potrafiłbym powiedzieć o niej ani słowa.

To samo dotyczy nauki gry na banjo i wspinaczki na Mount Everest. Jeśli nie zrobiłeś tych rzeczy przed osiemdziesiątką, nie zrobisz ich nigdy, nawet jeśli dożyjesz 160 lat. Najwyraźniej nie jest to twó priorytetem.

Osiemdziesiąt lat to mnóstwo czasu, by doświadczyć wszystkich nonsensów, z którymi spotykamy się na co dzień: programów telewizyjnych, reklam i filmików na TikToku. Osiemdziesiąt lat to wystarczająco dużo czasu, by stać w korkach, sprzątać podwórko dmuchawą do liści, czekać w kolejce do DMV, kłócić się ze współmałżonkiem lub opłakiwać dziecko, które zostało rozerwane na kawałki na drugim końcu świata podczas operacji Quagmire.

Kiedy ma się osiemdziesiąt lat, życie staje się w zasadzie powtórką. Cytując piosenki Johna Prine'a i Charlesa Bukowskiego, można powiedzieć, że "Wszystkie wiadomości po prostu się powtarzają jak jakiś zapomniany sen, który oboje prześniliśmy", albo że "Kiedy żyjesz wiele lat, rzeczy się powtarzają. ... Ciągle widzisz to samo ... I stajesz się trochę zmęczony życiem. Więc kiedy nadchodzi śmierć, mówisz “okej, kochanie, już czas, wszystko w porządku".

Wydaje się jednak, że większość ludzi chce żyć tak długo, jak to tylko możliwe. Podczas ostatniego badania (w 2013 r.) 70 procent dorosłych Amerykanów stwierdziło, że chciałoby dożyć 100 lat.1 Dzisiejsi naukowcy dokładają wszelkich starań, aby opracować nanotechnologię zapobiegającą starzeniu się, która utrzyma ludzi przy życiu znacznie dłużej: do 150 lub nawet 200 lat.2 Badacz długowieczności Aubrey de Grey twierdzi, że dzieci urodzone dzisiaj mogą dożyć nawet 1000 lat! I nie mówi nawet o takiej długowieczności, która polega na wgraniu mózgu do komputera; mówi o fizycznym dożyciu 1000 lat w dobrym zdrowiu i samopoczuciu.

Nasuwa się w związku z tym oczywiste pytanie: po co? Sześćdziesiąt pięć lat to za mało na nudną pracę biurową? Powinniśmy harować 650 lat? Albo raczej 700 lat, bo przecież rząd bez wątpienia będzie nadal podnosił wiek emerytalny. A co potem? Trzysta lat jako wolontariusz w budce informacyjnej na lotnisku?

Naukowcy zajmujący się przeciwdziałaniem starzeniu się mogą powstrzymać starzenie się naszych ciał, być może nawet odwrócić ten proces, ale nie mogą zastąpić neuronów w naszych mózgach (bez utraty wspomnień)3, więc nasze umysły niewiele się poprawią. Wyobraź sobie, co 900 lat oglądania FOX News zrobiłoby z mózgiem twojego ojca? Chociaż prawdą jest, że nasze osobowości zmieniają się przez całe życie, doświadczenie mówi nam, że rzadko jest to zmiana na lepsze.4

W jaki sposób długie życie wpływa na ludzi? Wydaje się, że czyni ich bardziej religijnymi/przesądnymi, bardziej nietolerancyjnymi i bardziej przestraszonymi. W mojej rodzinie nikt nie chciał, by babcia i dziadek dowiedzieli się, że co drugi z ich wnuków to "płynny ateista” lub demokratyczny socjalista. Ta wiadomość mogłaby ich zabić. Wyobraźmy sobie teraz konieczność utrzymywania tego sekretu przez 970 lat.

Mniejsza o to, co taka długowieczność zrobiłaby z naszą już przeludnioną planetą.5 Wyobraźmy sobie, że większość kobiet byłaby w stanie rodzić dzieci przez 400 lat, a mężczyźni byliby w stanie płodzić dzieci przez 900 lat.

Innym dużym problemem związanym z tym naciskiem na przeciwdziałanie starzeniu się, jest to, że przynajmniej w Stanach Zjednoczonych odmawiamy zapewnienia naszym obywatelom powszechnej opieki zdrowotnej do sześćdziesiątego piątego roku życia, kiedy to kwalifikują się do Medicare. Jeśli nasze społeczeństwo nie dba o zdrowie naszej populacji, gdy przeciętna długość życia wynosi osiemdziesiąt lat, to co się stanie, gdy nasza populacja dożyje tysiąca lat? Oczywiście, będziesz musiał pracować do 650 roku życia, ale co, jeśli twój szef nie będzie chciał płacić za twoje ubezpieczenie zdrowotne przez pół tysiąclecia lat?

Kto otrzyma zastrzyki przeciwstarzeniowe? Czy będą one objęte ubezpieczeniem zdrowotnym, za które płacą pracodawcy? Nie zakładaj się o to. W każdym razie nie w Ameryce. Prawdopodobnie zostanie to uznane za procedurę, za którą trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni, co oznacza, że tylko bogaci dożyją 1000 lat, podczas gdy biedni nadal będą umierać około sześćdziesiątego piątego roku życia.

I nie mów mi, że technologie przeciwstarzeniowe wyleczą wszystkie nasze bóle i urazy. Moja dobra przyjaciółka, obecnie trzydziestolatka, przez całe życie cierpi na migrenowe bóle głowy. Więc zamiast osiemdziesięciu lat bólów głowy, może oczekiwać 1000 lat okropnego cierpienia. Czy nie powinniśmy przeznaczyć naszych zasobów na znalezienie lekarstwa na migreny, zanim zaczniemy pleść bzdury o przeciwdziałaniu starzeniu się?

Czy naukowcy zajmujący się przeciwdziałaniem starzeniu zatrzymają się na celu dożycia 1000 lat? Mało prawdopodobne. Następnym celem będzie nieśmiertelność. Być może naukowcy opracują coś w rodzaju regeneracyjnej meduzy, która powstrzyma starzenie się naszych ciał, być może w połączeniu z zastąpieniem naszych neuronów mózgowych chipami mózgowymi. A może po prostu prześlemy nasze mózgi czy raczej ich zawartość do komputera. Kogo obchodzi, że jesteśmy formami życia opartymi na węglu?

Oczywiście istnieje duża szansa, że naukowcy zajmujący się przeciwdziałaniem starzeniu się zostaną powstrzymani przez zagładę nuklearną lub katastrofę klimatyczną. Jeśli mamy wybór między nieśmiertelności a wyginięciem, bardzej prawdopodobne jest wyginięcie, choćby dlatego, że mamy już tę technologię na półce i gotową do użycia.

Jako antynatalista uważam, że zmierzamy w złym kierunku, kładąc nacisk na technologię przeciwstarzeniową. Anty-nataliści nie chcą widzieć 1000-letnich ludzi niszczących planetę i siebie nawzajem. Wolimy już zobaczyć na własne oczy, jak ludzie (dobrowolnie) wymierają. Filozofia ruchu na rzecz dobrowolnego wymierania ludzi6 jest zwięźle ujęta w naszym motto: “Żyj długo i umieraj, gdy zmęczysz się żyiem”. Być może będziemy chcieli zmienić to motto na następnym spotkaniu naszego ruchu. Zapropnuję zapewne “Żyj długo, ale nie za długo”. Jak wam się podoba?


1 "Living to 120 and Beyond." Pew Research Center, 6 sierpnia 2013. Dostępne na stronie https://www.pewresearch.org/religion/2013/08/06/living-to-120-and-beyond/.

2. Emily Willingham, "Nowe badania sugerują, że ludzie mogą żyć nawet 150 lat". Scientific American, 25 maja 2021 r. Dostępne online pod adresem https://www.scientificamerican.com/article/humans-could-live-up-to-150-years-new-research-suggests/.

3. Patrick Pester, "Czy ludzie kiedykolwiek będą nieśmiertelni?" Life's Little Mysteries, 29 września 2021 r. Dostępne online pod adresem https://www.livescience.com/could-humans-be-immortal.

4. Zaria Gorvett, "Jak zmienia się twoja osobowość wraz z wiekiem". BBC, 16 marca 2020 r. Dostępne online pod adresem https://www.bbc.com/future/article/20200313-how-your-personality-changes-as-you-age.

5. Coco Khan, "Czy nasza planeta jest przeludniona? Pytamy eksperta". The Guardian, 12 listopada 2021 r. Dostępne online pod adresem https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2021/nov/12/is-our-planet-overpopulated-we-ask-the-expert.

6. Ruch Dobrowolnego Wymierania Ludzi. Dostępne online pod adresem https://www.vhemt.org/.\


Racje - strona główna
Strona "Sapere Aude"