Manfred Spitzer

NAJLEPSZA WIADOMOŚĆ OSTATNICH LAT



Jak wykazaliśmy na podstawie różnych przykładów, używanie mózgu prowadzi do rozrostu tych jego ośrodków, które są odpowiedzialne za poszczególne funkcje. Pewien bardzo istotny aspekt w funkcjonowaniu naszego mózgu przypomina zatem pracę mięśnia: kiedy go używamy, jego objętość rośnie; gdy tego nie robimy, mózg marnieje.

Przez długi czas uważano, że praca umysłowa nie wywołuje w mózgu żadnych zmian. Te oczywiście zachodzą, ale dzieje się to w tak drobnych strukturach, tzw. synapsach, że do niedawna ich dokładne zbadanie nie było w ogóle możliwe. Na temat wpływu tych zmian na mózg i całokształt tworzących go struktur jeszcze parę lat temu wiedziano równie niewiele. Badanie tych zjawisk stało się możliwe dopiero dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii diagnostyki obrazowej oraz złożonych algorytmów matematycznych do analizy danych. Dziś wiemy, że mózg to nie tylko najbardziej skomplikowany, lecz także najbardziej dynamiczny organ w naszym ciele. Kiedy pracuje, zachodzą w nim zmiany; gdy go nie używamy, nasze neuronalne oprzyrządowanie niszczeje. Co z tego wynika, zobaczymy dokładniej w następnym rozdziale.

Krótki fragment z książki Manfreda Spitzera pt. Cyfrowa demencja". Więcej na temat książki możesz przeczytać [ tutaj ] Polecamy!!!






Towarzystwo Humanistyczne
Humanist Assciation